Analiza zużycia energii daje nam wiele możliwości zwiększenia wydajności energetycznej przedsiębiorstwa, co bezpośrednio przekłada się na oszczędności finansowe.
Bardzo często sugerowane przez nas rozwiązania zaproponowane na podstawie danych i obserwacji działania firmy to tak naprawdę podstawy optymalnego gospodarowania energią. Wprowadzenie elementów automatyki budynkowej bądź systemów monitoringu energii elektrycznej oraz innych mediów, docieplenie budynków lub nawet przeszkolenie personelu w zakresie prawidłowych nawyków i oszczędnego gospodarowania energią – są to działania, które przy niewielkim nakładzie finansowym pozwalają nieraz na uniknięcie wcale niemałych opłat.
W zależności od możliwości finansowych inwestora i profilu działalności przedsiębiorstwa możemy zaproponować również m.in. działania z zakresu poprawy efektywności energetycznej procesów produkcyjnych w zakładach przemysłowych, uszczelnienie lub optymalizację instalacji sprężonego powietrza, zagospodarowanie ciepła odpadowego i inne.
Jednocześnie znając dokładnie nasze maksymalne zapotrzebowanie na energię oraz posiadając wiedzę o tym jak to zapotrzebowanie zmienia się w horyzoncie dobowym oraz rocznym możemy rozważać zmianę warunków umowy z dostawcą energii (np. polegającą na zmianie taryfy bądź zmianie mocy zamówionej), co jest szczególnie ważne w przypadku przędsiębiorstw energochłonnych.
W dobie rozwijającej się energetyki odnawialnej nasi audytorzy dokonują również analizy optymalnych rozwiązań i w tym kontekście. Pozwala to ograniczyć negatywny wpływ firmy na środowisko, przez co zmienia się również postrzeganie przedsiębiorstwa na bardziej proekologiczne. Często otwiera to również drogę do uzyskania dopłat na kolejne modernizacje obiektów.