Rodzaje przedsięwzięć podlegających pod system białych certyfikatów zostały określone w ww. Ustawie o efektywności energetycznej w art. 19.1 oraz Obwieszczeniu Ministra Energii z dnia 23 listopada 2016 r. w sprawie szczegółowego wykazu przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej.
Działania wymienione w ustawie dotyczą w szerokim zakresie modernizacji urządzeń i instalacji, które pozwalają na ograniczenie zużycia energii. Dotyczy to również usprawnień w zakresie optymalnego gospodarowania energią.
Szczególnie warto o tym pamiętać w przypadku planowanej wymiany starych, wyeksploatowanych urządzeń lub maszyn. Zwykle ze względu na wyższą sprawność urządzeń nowych oraz wyposażenie ich w nowoczesne systemy automatyki realizacja przedsięwzięcia tego typu uprawnia do skorzystania z systemu Białych Certyfikatów (jeśli tylko zostanie spełniony warunek ilościowy oszczędności energii w wysokości 10 toe/rok).
Pozostałe przykłady działań premiowanych w systemie białych certyfikatów to m.in.:
- Wymiana oświetlenia typu tradycyjnego na energooszczędne oświetlenie LED,
- Modernizacja lub wymiana urządzeń i instalacji wykorzystywanych w procesach przemysłowych,
- Przebudowa lub remont budynku (docieplenie ścian, stropodachów, modernizacja systemu ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody użytkowej),
- Wymiana sprężarek powietrza na efektywniejsze energetycznie,
- Ograniczenie strat związanych z poborem energii biernej,
- Modernizacja instalacji chłodnictwa,
- Zastosowanie układów wysokosprawnej kogeneracji w lokalnych źródłach ciepła,
- Montaż układów odzysku ciepła,
- Zastosowanie gruntowych wymienników ciepła.
W celu określenia, czy planowane przez Państwa przedsięwzięcie zalicza się do grupy działań honorowanych w systemie Białych Certyfikatów, zachęcamy do kontaktu.