Aby każdy pracownik mógł efektywnie wykonywać swoje obowiązki, powinien mieć zapewnione dobre warunki na swoim stanowisku pracy. Odpowiedni dobór oświetlenia i natężenia światła może mieć ogromny wpływ na komfort i wydajność pracy.
Okresowe pomiary oświetlenia są jednym z etapów weryfikacji oświetlenia wnętrz i powinny być odniesione do dokumentacji projektowej oświetlenia. Niestety często zdarza się, że wiele osób przed wykonaniem pomiaru dysponuje niekompletną dokumentacją lub w ogóle jej nie posiada. Pomiary natężenia oświetlenia należy wykonywać okresowo zgodnie z przepisami bhp.
Wpływ natężenia oświetlenia ogólnego na stanowiskach pracy na człowieka może mieć duży wpływ na bezpieczeństwo i wydajność pracy. Dlatego powstały przepisy, które regulują wymagane wartości oraz rodzaje oświetlenia w pomieszczeniach, w których ludzie pracują lub przebywają. Okazuje się, że wykonywanie pomiarów natężenia oświetlenia stało się priorytetem dla każdego stanowiska pracy.
Prowadząc badania natężenia światła na stanowiskach pracy, zaleca się stosowanie wytycznych pochodzących z norm serii PN-EN 12464. Norma PN-EN 12464-1:2012 wprowadziła nowe określenie “natężenie oświetlenia w polu bezpośredniego otoczenia”. To określenie zależy od natężenia oświetlenia w polu zadania oraz powinno zapewniać równomierność oświetlenia w polu widzenia. Czasami można posiłkować się przepisami zawartymi w wycofanych już normach PN-E-04040-03:1983 “Pomiary fotometryczne i radiometryczne – Pomiar natężenia oświetlenia” oraz PN-E-02033:1984 “Oświetlenie wnętrz światłem elektrycznym”.
Jeżeli poziom równomierności oświetlenia jest zbyt duży, to może pojawić się ryzyko pojawienia się zjawiska olśnienia, które może zmniejszyć zdolność rozpoznawania szczegółów lub nawet spowodować poczucie dyskomfortu. Regularne wykonywanie pomiarów oświetlenia może mieć duży wpływ na efektywność, wydajność, a nawet odpowiednie samopoczucie pracowników.