Audyt energetyczny budynku

Audyt energetyczny budynku stanowi dokument zawierający ocenę aktualnego stanu technicznego obiektu, z punktu widzenia zużycia energii, wraz ze wskazaniem optymalnych przedsięwzięć modernizacyjnych, które pozwolą zmniejszyć jego zapotrzebowanie na energię. Przeważnie audyt energetyczny budynku, domu jedno- lub wielorodzinnego czy mieszkania dotyczy docieplenia, wymiany stolarki okiennej, modernizacji instalacji centralnego ogrzewania lub chłodzenia i wentylacji, zastosowania odnawialnych źródeł energii, inwestycji w rozwiązania energooszczędne itd. Warto podkreślić, że stosunkowo łatwo jest uzyskać dofinansowanie do audytu energetycznego (np. w ramach programu „Czyste Powietrze”), które pozwala znacząco obniżyć koszty przeprowadzanej operacji.

Audyt energetyczny – co zawiera?

inżynier wykres

Audyt energetyczny budynku pozwala przede wszystkim precyzyjnie określić działania, które umożliwią realne obniżenie kosztów eksploatacyjnych budynku.

Do wykonania audytu konieczne jest pozyskanie wszelkiego rodzaju informacji na temat konstrukcji i ocieplenia budynku oraz występujących w nim instalacji technicznych, szczególnie instalacji centralnego ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej, systemu wentylacji czy klimatyzacji. Następnie poszukiwane są rozwiązania, które pozwolą zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię. Audyt w ogólnej formie zawiera analizę stanu aktualnego budynku oraz zbiór działań mających zmniejszyć zużycie energii wraz z obliczeniem przewidywanych oszczędności i kosztów inwestycyjnych.

Audyt energetyczny dla domów i budynków jedno- lub wielorodzinnych

Wykonujemy audyty energetyczne zarówno dla budynków użyteczności publicznej oraz wielorodzinnych budynków mieszkalnych należących do spółdzielni lub wspólnot mieszkaniowych, jak i dla prywatnych właścicieli domów jednorodzinnych. Oferujemy kompleksową ocenę, a także profesjonalnie wykonany raport. Pomożemy Państwu dobrać najkorzystniejszą metodę termoizolacji! Przeprowadzamy również analizy dla budynków przedsiębiorstw, hal produkcyjnych itp.

Audyt energetyczny a dofinansowania

Przeprowadzenie audytu energetycznego budynku może być konieczne do ubiegania się o dofinansowanie w ramach rządowych, regionalnych lub unijnych programów wsparcia działań termomodernizacyjnych. Jego wykonanie jest konieczne na przykład do złożenia wniosku o przyznanie premii termomodernizacyjnej. Premia ta jest z kolei przyznawana na przedsięwzięcia termomodernizacyjne polegające na przeprowadzeniu prac, w wyniku których nastąpi zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na energię konieczną do ogrzewania danego budynku oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Nie jest to świadczenie pieniężne, a stanowi częściową spłatę kredytu zaciągniętego na poczet remontu. Audyt energetyczny niezbędny jest również jeśli chcemy skorzystać z programu „Czyste Powietrze”, który umożliwia m.in. wymianę starych źródeł ogrzewania na nowoczesne, bezpieczne dla środowiska rozwiązania.

Skontaktuj się z nami

EnerMitel Sp. z o.o.

ul. Marcina z Wrocimowic 12L lok. 32
03-145 Warszawa

O firmie

EnerMitel Warszawa – pomiary elektryczne, pomiary oświetlenia, termowizja, instalacje elektryczne, audyt energetyczny i świadectwa charakterystyki energetycznej. Oferujemy kompleksowy zakres usług z zakresu energetyki i instalacji elektrycznych dla firm, instytucji i klientów indywidualnych w całej Polsce. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, wszechstronności i indywidualnemu podejściu do klienta sprostamy każdemu zadaniu! Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty!