
Audyt energetyczny przedsiębiorstwa
Czym jest audyt energetyczny przedsiębiorstwa?
Kto i kiedy ma obowiązek wykonywać audyt?
Co zawiera audyt przedsiębiorstwa?
Jakie korzyści płyną z przeprowadzenia audytu?
Nasze kompetencje i doświadczenie
Czym jest audyt energetyczny przedsiębiorstwa?

W skrócie audyt energetyczny przedsiębiorstwa obejmuje bilans energii zużywanej przez przedsiębiorstwo oraz przegląd rozwiązań pozwalających na jej ograniczenie.
W ramach audytu należy dokonać szczegółowego przeglądu zużycia energii, odpowiadającego za co najmniej 90% całkowitego zużycia energii, związanego z działalnością świadczoną przez dane przedsiębiorstwo. Przegląd ten obejmuje zużycie energii w budynkach, instalacjach, urządzeniach oraz w transporcie.
Audyt energetyczny ma na celu: przeprowadzenie szczegółowych i potwierdzonych obliczeń dotyczących proponowanych przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej;
dostarczenie informacji o potencjalnych oszczędnościach energii w skutek wprowadzenia modernizacji.
Warto zauważyć, że opracowanie i wykonanie audytu energetycznego pozwala znaleźć najlepszy sposób na zminimalizowanie strat energii, a co za tym idzie – zwiększyć oszczędności. W przypadku dużych przedsiębiorstw przeprowadzenie audytu energetycznego jest obowiązkowe raz na 4 lata.
Kto i kiedy ma obowiązek wykonywać audyt?
W myśl ustawy o efektywności energetycznej z dnia 20 maja 2016 r., do przeprowadzenia audytu energetycznego przedsiębiorstwa zobowiązany jest każdy tzw. duży przedsiębiorca. Tym terminem określa się z kolei podmioty, które w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych:
zatrudniały średniorocznie więcej niż 250 pracowników,
lub
osiągnęły roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych wynoszący więcej niż 50 milionów euro,
sumy aktywów ich bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat przekroczyły wartość 43 milionów euro.
Według ustawy audyt energetyczny przedsiębiorstwa należy przeprowadzić raz na 4 lata. Po wejściu w życie ustawy o efektywności energetycznej istniejące przedsiębiorstwa miały obowiązek wykonać audyt do dnia 30 września 2017 r. Oznacza to, że jeśli audyt był wykonany w 2017 r. to zgodnie z obowiązującymi przepisami kolejny powinien zostać wykonany w 2021 r. i następny w 2025 r.
Każdy „nowy” tzw. duży przedsiębiorca jest podmiotem zobowiązanym, i powinien podjąć działania ukierunkowane na przeprowadzenie audytu energetycznego przedsiębiorstwa do końca roku kalendarzowego, w którym status firmy uległ zmianie.
Jeśli terminy nie zostaną dotrzymane, przedsiębiorstwu grozi kara finansowa do 5% rocznego przychodu firmy osiągniętego w poprzednim roku podatkowym.
Co zawiera audyt energetyczny przedsiębiorstwa?
Raport z audytu energetycznego sporządzony jest na podstawie aktualnych, reprezentatywnych, mierzalnych i możliwych do zidentyfikowania danych dotyczących zużycia energii. Szczegółowej analizie powinny zostać poddane źródła odpowiadające za co najmniej 90% całkowitego zużycia energii w przedsiębiorstwie.
Standardowo audyt przedsiębiorstwa zawiera:
- opis działalności przedsiębiorstwa,
- ocenę obecnego stanu budynku,
- listę dokumentacji, na podstawie której został sporządzony audyt,
- szczegółową analizę zużycia,
- proponowane rozwiązania,
- przewidywaną ilość zaoszczędzonej w ten sposób energii i spodziewane oszczędności dla przedsiębiorstwa wraz z analizą ich opłacalności.

Jakie korzyści płyną z przeprowadzenia audytu?

Analiza zużycia energii daje nam wiele możliwości zwiększenia wydajności energetycznej przedsiębiorstwa, co bezpośrednio przekłada się na oszczędności finansowe.
Bardzo często sugerowane przez nas rozwiązania zaproponowane na podstawie danych i obserwacji działania firmy to tak naprawdę podstawy optymalnego gospodarowania energią. Wprowadzenie elementów automatyki budynkowej bądź systemów monitoringu energii elektrycznej oraz innych mediów, docieplenie budynków lub nawet przeszkolenie personelu w zakresie prawidłowych nawyków i oszczędnego gospodarowania energią – są to działania, które przy niewielkim nakładzie finansowym pozwalają nieraz na uniknięcie wcale niemałych opłat.
W zależności od możliwości finansowych inwestora i profilu działalności przedsiębiorstwa możemy zaproponować także m.in. działania z zakresu poprawy efektywności energetycznej procesów produkcyjnych w zakładach przemysłowych, uszczelnienie lub optymalizację instalacji sprężonego powietrza, zagospodarowanie ciepła odpadowego i inne.
Jednocześnie znając dokładnie nasze maksymalne zapotrzebowanie na energię oraz posiadając wiedzę o tym jak to zapotrzebowanie zmienia się w horyzoncie dobowym oraz rocznym możemy rozważać zmianę warunków umowy z dostawcą energii (np. polegającą na zmianie taryfy bądź zmianie mocy zamówionej), co jest oczywiście szczególnie ważne w przypadku przedsiębiorstw energochłonnych.
W dobie rozwijającej się energetyki odnawialnej nasi audytorzy dokonują również analizy optymalnych rozwiązań i w tym kontekście. Pozwala to ograniczyć negatywny wpływ firmy na środowisko, dzięki czemu zmienia się również postrzeganie przedsiębiorstwa na bardziej proekologiczne. Często otwiera to również drogę do uzyskania dopłat na kolejne modernizacje obiektów.
Nasze kompetencje i doświadczenie
Posiadamy niezbędną wiedzę oraz doświadczenie zawodowe w przeprowadzaniu tego rodzaju audytu. Audyty energetyczny przedsiębiorstw wykonujemy od momentu wejścia w życie ustawy w 2017 r. Dodatkowo nasi audytorzy należą do Zrzeszenia Audytorów Energetycznych i znajdują się na liście Rekomendowanych Audytorów Energetycznych w specjalności audyty energetyczne przedsiębiorstw .
Dzięki rozległemu obszarowi działania jesteśmy w stanie wykonać audyt przedsiębiorstw, których placówki znajdują się w różnych częściach Polski.

Skontaktuj się z nami
Skontaktuj się z nami
EnerMitel Sp. z o.o.
O firmie